Debata ekologiczna młodzieży w Stary Młynie

Jak chronić środowisko naturalne w Zgierzu i czy dużo dzieje się w tym zakresie? Uczniowie najstarszych klas miejskich szkół podstawowych oraz zaproszeni licealiści debatowali w Starym Młynie (czwartek, 22.02.2024) na temat ekologii. Pretekstem do dyskusji był obecny stan prac nad przyszłą rekultywacją składowisk po dawnych zakładach “Boruta”.

W pierwszej części spotkania zaproszona do udziału w debacie dr Renata Żyłła, (nadzorująca pracę zespołu opracowującego raport w sprawie zgierskich składowisk) przedstawiła młodzieży wyniki dokładnych badań, jakie przeprowadzone zostały dzięki projektowi “Zgierz – nowoczesne miasto po godzinach”.  Przypomnijmy, że celem opracowanego przez ekspertów raportu było nie tylko określenie wpływu, jaki zdiagnozowana zawartość składowisk wywiera na środowisko, ale też wskazanie metod i kosztów rekultywacji.

Po prezentacji młodzież została zaproszona do zadawania pytań, na które odpowiadał goszczący w Starym Młynie Przemysław Staniszewski, Prezydent Miasta Zgierza. W części dyskusyjnej nie zabrakło informacji o tym, jak Gmina Miasto Zgierz zamierza pozyskiwać zewnętrzne środki finansowa na realizację kluczowych celów ekologicznych. Pierwsze starania w tej sprawie są już podejmowane.

Debata z młodzieżą, poświęcona wyczerpującej prezentacji kluczowych zagadnień dotyczących przyszłej rekultywacji terenów składowisk po zakładach “Boruta” została zorganizowana w ramach projektu “Zgierz – nowoczesne miasto po godzinach”, realizowanego dzięki udziałowi w Programie “Rozwój Lokalny”,  współfinansowanym ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014-2021.