Partycypacja społeczna. Jak pozyskiwać środki na działania lokalne?

Z każdym kolejnym rokiem organizacje pozarządowe mają szansę na pozyskiwanie od samorządów coraz większych środków na swoje działania. Zwiększa się także ich aktywność obywatelska – m.in. takie wnioski płyną z cyklu warsztatów szkoleniowych, zrealizowanego w kwietniu dzięki projektowi “Zgierz – nowoczesne miasto po godzinach”.

Dzięki finansowemu wsparciu w ramach projektu, w Zgierskim Centrum Seniora (10-12.04) zorganizowana została seria spotkań szkoleniowych – dla urzędników, przedstawicieli organizacji samorządowych, a następnie aktywnych seniorów. Pierwszego dnia warsztatów tematem przewodnim było pozyskiwanie i rozliczanie gminnych dotacji dla NGO (organizacji pozarządowych), a drugiego – realizowanie kampanii społecznych.

Chodziło przede wszystkim o zwiększenie świadomości na temat pozyskiwania środków finansowych od samorządu lokalnego przez organizacje społeczne, jak fundacje czy stowarzyszenia, na tak zwaną aktywność obywatelską, czyli zadania poprawiające na małym obszarze warunki życia miejscowej społeczności. – Z upływem lat pojawiają się zmiany w prawie, zmienia się też interpretacja dotychczasowych przepisów. Ważne są także zasady komunikacji między organizacjami a lokalnym samorządem, wymiana doświadczeń pomiędzy nimi. Na tych właśnie obszarach skupiliśmy się podczas warsztatów – powiedział Artur Gluziński, specjalista ds. współpracy samorządów z sektorem NGO, prowadzący 10 kwietnia warsztaty w Zgierzu.

Na spotkaniu dedykowanym pracownikom samorządu urzędnicy zgierscy rozmawiali m.in. o licznych, czasem zawiłych, formalnościach, związanych z finansowaniem zadań dla organizacji pozarządowych. Pytano m.in. o zasady organizowania czy ogłaszania konkursów. Z kolei przedstawiciele organizacji pozarządowych mogli pytać o sposoby rozliczania dotacji, a także o prawidłową realizację umowy zawartej z samorządem na wykonanie zadania.

Zorganizowanie warsztatów w zakresie partycypacji społecznej było możliwe dzięki projektowi “Zgierz – nowoczesne miasto po godzinach”, współfinansowanemu ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 i Mechanizmu Finansowego EOG 2024-2021 w ramach Programu “Rozwój Lokalny”.