Kończą się prace nad Strategią Rozwoju Miasta Zgierza na lata 2023-2030 z perspektywą do roku 2040. Dokument wskaże jakie działania będą w najbliższym czasie podejmowane, by stale polepszać warunki życia mieszkańców miasta. Dokument został stworzony przez zewnętrznego eksperta przy ścisłej współpracy powołanego do tego celu zespołu w ramach w projektu „Zgierz – nowoczesne miasto po godzinach”.
Wraz z zakończeniem prac redakcyjnych nad dokumentem strategii rozpoczyna się etap konsultacji społecznych, który potrwa od 30 października do 4 grudnia 2023 r. Sam dokument ma kluczowe znaczenie dla przyszłości Zgierza, ponieważ zostały w nim wskazane działania jakie należy podjąć, by miasto stawało się – stopniowo i regularnie – coraz bardziej przyjaznym miejscem do życia. Autorzy opracowania wykazali kilkanaście najpoważniejszych wyzwań jakie stoją przed miejskimi urzędnikami, m.in. potrzebę planowania i realizacji polityki ochrony środowiska, wzmocnienie współpracy między jednostkami samorządowymi czy zadanie cyfryzacji usług publicznych.
Pozostaje pytanie, jak opisane działania wprowadzić w życie. Zastanawiali się nad tym uczestnicy warsztatów szkoleniowych w zakresie samooceny zarządzania strategicznego, prowadzonych przez ekspertów ze Związku Miast Polskich. Uczestnikami spotkania byli członkowie zespołu merytorycznego, który brał udział w opracowaniu dokumentu strategii. Przy użyciu narzędzia, dostarczonego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, dokonano analizy najważniejszych wyzwań dla Miasta – a następnie wskazano sposoby ich realizacji.
Rezultaty warsztatów szkoleniowych zostaną – w formie konkretnych rekomendacji – przedstawione jako raport Prezydentowi Miasta Zgierza. Zarówno opracowanie strategii dla miasta, jak i zorganizowanie szkolenia związanego z jej wdrażaniem przeprowadzono jako działanie w Projekcie „Zgierz – nowoczesne miasto po godzinach” współfinansowanym ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 i Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach programu Rozwój Lokalny.