Dostępność cyfrowa – jak o nią zadbać?

Dla pracowników Urzędu Miasta Zgierza zorganizowane zostało szkolenie w zakresie szeroko pojętej dostępności (w tym dostępności cyfrowej), prowadzone przez ekspertów Związku Miast Polskich. Omawiane – i praktykowane podczas użytecznych ćwiczeń – były wszelkie aspekty zwalczania ograniczeń, m.in. dostępności cyfrowej materiałów samorządu lokalnego.

Urząd Miasta Zgierza, tak jak wszystkie podmioty realizujące zadania publiczne, ma prawny obowiązek zapewnienia dostępności m.in. treści własnych zasobów internetowych dla wszystkich odbiorców, zwłaszcza osób narażonych na wykluczenie cyfrowe: starszych, osób z niepełnosprawnościami (np. osób niewidomych i słabowidzących, głuchych i niedosłyszących, osób z niepełnosprawnością ruchową, z zaburzeniami mowy, nadwrażliwością na światło, osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi), osób mających trudności w uczeniu się i ograniczenia poznawcze, pozbawionych dostępu do szerokopasmowego internetu.

O zasadach zapewnienia dostępności (m.in. cyfrowej) mówili uczestnikom szkolenia (Zgierz, 09.02.2023 r.) – Joanna Ganowicz, Krzysztof Początek i Wojciech Zarzycki, doświadczeni eksperci, biegli w zakresie przedstawianych zagadnień. Prezentacje dotyczyły nie tylko planowania uniwersalnych rozwiązań (tworzenia przyjaznej rzeczywistości) w celu dochodzenia do standardów dostępności, ale także właściwej komunikacji własnych działań, by osoby ze szczególnymi potrzebami wiedziały, że urząd jest dla nich przyjazny.

W cyklu prowadzonych ćwiczeń praktycznych prelegenci kładli nacisk na konieczność „wczucia się” w potrzeby takich osób, wykazanie odpowiedniej empatii oraz wrażliwości wobec ich sytuacji. Stosowanie odpowiednich rozwiązań jest dokładnie umiejscowione w polskim prawie (m.in. w ustawie o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami z roku 2019, oraz ustawie o dostępności cyfrowej) tworzonym według wytycznych Unii Europejskiej (zapisy WCAG – Web Content Accessibility Guidelines). O tym także mówili prelegenci.

Szkolenie z zakresu dostępności zostało przeprowadzone w ramach realizacji projektu „Zgierz – nowoczesne miasto po godzinach” współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach programu „Rozwój Lokalny”.

Pozostałe Aktualności