Interesujący raport dotyczący oceny warunków życia w mieście opracowany został w ramach projektu „Zgierz – nowoczesne miasto po godzinach”. Badanie ankietowe, dotyczące jakości życia w Zgierzu oraz identyfikacji mieszkańców ze swoim miastem, przeprowadzono na grupie ponad siedmiuset respondentów. Wyniki określić można jako zadowalające.
Badanie zostało przeprowadzone w formie papierowej podczas imprezy Zakończenie Lata w Parku Miejskim w Zgierzu (11 września 2022 r.) – oraz w formie internetowej, w dniach 4-10 października 2022 r., na stronie miasto.zgierz.pl.
Ankietowani odpowiadali na pytania w trzech częściach formularza. Pierwsza dotyczyła identyfikacji z miastem i składała się z sześciu pytań zamkniętych, druga miała charakter otwarty i polegała na dokończeniu zdania „Zgierz jest dla mnie…”. Trzecia część badania związana była z oceną jakości życia w mieście i zawierała 16 zagadnień, które mieszkańcy oceniali w skali od 1 do 5. W rezultacie otrzymano 713 ankiet, z czego 173 w formie papierowej oraz 540 w formie internetowej.
Jak mieszkańcy Zgierza identyfikują się z własnym miastem?
Mieszkańcy i mieszkanki Zgierza wyrażają poziom swojej identyfikacji ze Zgierzem na poziomie 67,1%. W największym stopniu identyfikację z miastem deklarują osoby młode (do 18. roku życia) oraz najstarsze (powyżej 65 lat). Również te grupy wiekowe najlepiej oceniają jakość życia w Zgierzu. Poziom identyfikacji z miastem oraz ocena jakości życia maleją wraz ze wzrostem wykształcenia badanych. Płeć nie ma istotnego znaczenia dla poziomu identyfikacji z miastem bądź oceną jakości życia.
Jak mieszkańcy Zgierza oceniają jakość życia w mieście?
Ogólną jakość życia w mieście mieszkańcy oceniają na 2,94 w skali od 1 do 5, czyli jako „średnią”. Najlepiej oceniane przez badanych jest ich ogólne zadowolenie z życia osobistego oraz relacji i więzi sąsiedzkich. Wyniki nieco powyżej średniej zdobyły także: poziom kształcenia dzieci i młodzieży, jakość oferty sportowej oraz kulturalnej. Najgorzej oceniane są kwestie środowiskowo-przestrzenne oraz zarządcze: czystość powietrza, stan infrastruktury drogowej i poziom zaufania do władz lokalnych. Źle postrzegane są także kwestie ochrony zdrowia i stan środowiska naturalnego i terenów zielonych.
Czy raport się przyda?
Najważniejsze dla podsumowania opracowanego raportu jest stwierdzenie, że Zagadnienia najgorzej oceniane przez badanych znajdują odniesienie w przedsięwzięciach realizowanych w projekcie „Zgierz – Nowoczesne miasto po godzinach”. W tematach przestrzenno-środowiskowych są to m. in. określenie obecnego stanu niezrekultywowanych składowisk odpadów, ich wpływu na środowisko oraz technologii i kosztów ich rekultywacji. W obszarze zarządzania miastem powstaje Społeczna Strategia Rozwoju Miasta Zgierza 2040, utworzono Biuro ds. Partycypacji Społecznej i NGO, zaplanowano też opracowanie i wdrożenie polityki senioralnej, polityki młodzieżowej oraz programu rozwoju miasta w oparciu o koncepcję Smart City.
Badanie ankietowe zostało przeprowadzone w związku z realizacją projektu „Zgierz – Nowoczesne miasto po godzinach” w ramach Programu „Rozwój lokalny”, współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego EOG.