Seria zebrań merytorycznych w cyklu realizacji przedsięwzięć Rozwoju Lokalnego

Zadania realizowane są zgodnie z planem a działania nie mają opóźnień – to generalny wniosek, jaki wypływa z zakończonej właśnie serii spotkań, koordynujących prawidłowy tok realizacji Planu Rozwoju Lokalnego w Zgierzu.

Podczas kilkudniowej sesji zebrań, na których spotykały się osoby bezpośrednio odpowiedzialne w Urzędzie Miasta Zgierza za realizację kolejnych przedsięwzięć PRL, sprawdzano postęp w działaniach projektowych. Zgodnie z koordynacyjnym nadzorem, wszystkie założone w przedsięwzięciach kroki realizowane są prawidłowo i bez opóźnień.

Pod uwagę, zgodnie z kalendarzem projektu, brano bieg następujących przedsięwzięć:

  • PRL 1/2 – Stworzenie Strefy Rzemiosł Dawnych w Parku Kulturowym Miasto Tkaczy;
  • PRL 2/1 – Zainstalowanie zdrojów ulicznych z funkcją beznaczyniowego picia wody;
  • PRL 2/2 – Stworzenie polityki młodzieżowej Gminy Miasto Zgierz;
  • PRL 4/1 – Utworzenie Młodzieżowej Strefy Chilloutu;
  • PRL 4/2 – Stworzenie Kwitnących Ogrodów w Mieście Tkaczy;
  • PRL 4/3 – Stworzenie Centrum Aktywności Lokalnej;
  • PRL 4/4 – Dostosowanie budynku do potrzeb Zgierskiego Centrum Seniora;
  • PRL 6/5 – Określenie obecnego stanu niezrekultywowanych składowisk odpadów, ich wpływu na środowisko oraz technologii i kosztów rekultywacji.

Przedsięwzięcie PRL 4/4 jako pierwsze bliskie jest – zgodnie z terminarzem – finałowej realizacji, otwarcie Zgierskiego Centrum Seniora przewidywane jest na marzec 2023 roku. Od września rozpoczną się natomiast konsultacje z lokalnym środowiskiem seniorów w sprawie ostatecznego wyposażenia budynku i utworzenia w nim konkretnych miejsc użyteczności społecznej. Według dotychczas założonego planu, w nowej siedzibie ZCS przy ul. Narutowicza 29 powstać mają m.in. sala telewizyjno-kinowa, kuchnia z jadalnią, ogród kwiatowy, a nawet siłownia i parkiet taneczny. Realizacja projektu przebiega zgodnie z planem.

Według założonego planu posuwa się także realizacja przedsięwzięcia PRL 6/5. Trwają intensywne prace nad przygotowaniem badań (z udziałem partnerów naukowych – Politechnika Łódzka, Uniwersytet Łódzki), które mają na celu ustalenie aktualnego stanu zgierskich składowisk odpadów niebezpiecznych na terenach po dawnych zakładach „Boruta”. Po zamknięciu fazy przedwstępnej realizacji projektu nadchodzi etap dokładnego rozpoznania aktualnej zawartości składowisk.

Będzie to realizowane metodą bezinwazyjną (dla bezpieczeństwa ludzi oraz z uwagi na koszty) przez specjalistyczną firmę, wyłonioną w drodze przetargu. Pierwsze działania badawcze są wstępnie planowane na wrzesień. Następnie, po naukowej ekspertyzie zgromadzonych danych i potwierdzeniu wiarygodności analizy, kolejny podwykonawca określi wpływ zgromadzonych na wysypiskach substancji szkodliwych na środowisko naturalne, wskazując jednocześnie najlepszą metodę rekultywacji tych terenów. Pierwszy etap przedsięwzięcia ma zakończyć się do końca bieżącego roku, jeszcze w grudniu. Na wykonanie drugiej, zamykającej części jest czas do połowy roku 2023.

Plan Rozwoju Lokalnego (PRL) opracowany został do udziału w programie Rozwój Lokalny, dofinansowanym ze środków pozyskanych przez Gminę Miasto Zgierz z Funduszy Norweskich w konkursie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. 

Pozostałe Aktualności