Mieszkańcy, urzędnicy i eksperci naukowi wspólnie odwiedzili Park Kulturowy Miasto Tkaczy, by wybrać podwórka, które zostaną poddane rewitalizacji. Rozmawiano także o tym, co powinno być w nich zrobione. To kolejny etap przedsięwzięcia “Stworzenie Kwitnących Ogrodów w Mieście Tkaczy”, dzięki któremu podwórka w zabytkowej części Zgierza otrzymają wygląd miejsc urokliwych i atrakcyjnych.
Wspólny spacer badawczy (28.05.2022 r.) służył nie tylko selekcji miejsc, w których nastąpi rewitalizacja, ale też określeniu sposobu, w jakim podwórka zostaną odnowione i wzbogacone – w zieleń czy elementy “małej architektury”. Prowadzący badanie etnolodzy rozdali mieszkańcom kartki, na których należało wskazać mocne i słabe strony odwiedzanych miejsc. Sporządzono też dokumentację fotograficzną.
– Zebraliśmy materiał, pozwalający wskazać, które przestrzenie są estetyczne i dobre dla mieszkańców, a które takie nie są i wymagałyby naprawy – mówi Anna Małaczyńska, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Parku Kulturowego.
Naukowcy rozdali także uczestniczącym w spacerze mieszkańcom Miasta Tkaczy ankiety, w których respondenci mają się wypowiedzieć, jakie działania na podwórkach byłyby dla nich atrakcyjne i w jakich chcieliby wziąć udział. Uczestnicy odwiedzili wspólnie cztery wybrane wcześniej podwórka przy ul. Narutowicza – pod numerami: 4,7, 11 i 13. To właśnie te miejsca mają największe szanse być ostatecznie zakwalifikowane do rewitalizacji.
Badania z udziałem mieszkańców podwórek prowadził zespół etnologów Uniwersytetu Łódzkiego pod kierunkiem dr Alicji Piotrowskiej.
Stworzenie Kwitnących Ogrodów w Mieście Tkaczy jest przedsięwzięciem w ramach Planu Rozwoju Lokalnego, opracowanego do udziału w programie Rozwój Lokalny, dofinansowanym ze środków pozyskanych przez Gminę Miasto Zgierz z Funduszy Norweskich w konkursie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.