Rozpoczęły się działania, zmierzające do utworzenia strategicznego programu polityki młodzieżowej w Zgierzu. Planowany jest cykl spotkań z młodzieżą, w czasie których uczniowie zgierskich szkół sami pomogą opracować program realizacji ich najważniejszych potrzeb.
Dokument „polityki młodzieżowej” ma uwzględniać takie potrzeby młodzieży jak poprawa jakości życia w mieście czy wzmocnienie uczestnictwa młodego pokolenia w życiu miasta. Podczas spotkania (17.11.2022 r.), inaugurującego prace nad stworzeniem tej strategii (finalnie ma ona zostać przyjęta uchwałą Rady Miasta Zgierza), postanowiono o zaplanowaniu cyklu spotkań z uczniami zgierskich szkół średnich oraz najstarszych klas szkół podstawowych.
Korzystając z metody „world cafe” (praca przy stolikach dyskusyjnych pod kontrolą nauczycieli i moderatorów dyskusji) młodzież ma w czasie spotkań wskazać obszary życia w mieście, które są dla tego pokolenia najistotniejsze. W ten sposób nakreślone zostaną główne elementy polityki młodzieżowej, która – po zatwierdzeniu przez urzędników samorządowych – zawierać będzie zestaw konkretnych działań do podjęcia.
W czasie dyskusji stolikowych młodzież ma odpowiadać na następujące pytania:
- o czym marzysz?
- w Zgierzu chciałbym…,
- w Zgierzu najlepsze jest…,
- poza Zgierz jeżdżę…
Przy stolikach dyskusyjnych w metodzie „world cafe” znajdują się moderatorzy, którzy kierują rozmową i notują zgłaszane pomysły. Każdy kolejny zespół pojawiający się przy stoliku poznaje efekty pracy swoich poprzedników i bazuje na wygenerowanym przez nich materiale. Gdy komplet zagadnień zostanie przeanalizowany przez wszystkie grupy robocze, następuje podsumowanie dyskusji: moderatorzy prezentują na forum całokształt materiałów wypracowanych przy stolikach.
Zgodnie z ideą przedsięwzięcia PRI 2/2 (Stworzenie Polityki Młodzieżowej Gminy Miasto Zgierz) wyznaczony ma zostać katalog celów i działań odpowiadających na problemy lokalnej młodzieży, ich obawy i wyzwania – w tym poczucie braku atrakcyjności zakładania w Zgierzu działalności gospodarczej, dalszej nauki i mieszkania.
Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach programu Rozwój Lokalny, dofinansowanego ze środków pozyskanych przez Gminę Miasto Zgierz z Funduszy Norweskich w konkursie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.