Strategia Rozwoju Miasta Zgierza została przyjęta

Kolejne, niezwykle ważne dla rozwoju miasta dokumenty zostały przyjęte przez Radę Miasta Zgierza. Zaakceptowane zostały: “Strategia Rozwoju Miasta Zgierza na lata 2023 – 2030 wraz z perspektywą do roku 2040” oraz “Program rozwoju miasta w oparciu o koncepcję Smart City”. Opracowania wskazują zakres działań, jakie należy podjąć w najbliższych latach, aby Miasto Zgierz odpowiadało na potrzeby swoich mieszkańców.

Prace nad opracowaniem obydwu tekstów trwały od stycznia 2023 roku. Realizował je specjalny zespół pod kierownictwem dr. Michała Kudłacza z Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W skład zespołu weszli specjaliści: pracownicy Urzędu Miasta Zgierza, jednostek i instytucji. Ponieważ zakresy obu przedsięwzięć uzupełniają się, powołano jeden zespół roboczy do sporządzenia obydwu dokumentów.

W ramach prac przeprowadzono kompleksową diagnozę obejmującą wszystkie aspekty społeczno-gospodarcze, przestrzenne, środowiskowe i kulturowe życia w Zgierzu. – Diagnoza stanowi fundament, na którym opierać się będą długofalowe cele rozwoju miasta. Pozwoli nam precyzyjnie określić nasze mocne strony i obszary, które wymagają szczególnej uwagi – powiedział Przemysław Staniszewski, Prezydent Miasta Zgierza. – Równolegle pracowaliśmy nad „Programem Rozwoju Miasta w oparciu o koncepcję Smart City”. Chcemy, aby Zgierz był nie tylko miejscem historycznym, ale także nowoczesnym, dostosowanym do współczesnych wyzwań i potrzeb mieszkańców.

Długofalowa strategia rozwoju gminy jest dla każdego samorządu lokalnego kluczowym dokumentem: oprócz wskazania konkretnych działań do wykonania ułatwia pozyskiwanie środków zewnętrznych na realizację zadań własnych. Niemal roczny tryb tworzenia, a następnie walidacji Strategii Rozwoju Miasta Zgierza, zakończył się etapem analiz benchmarkingowych z udziałem innych miast – a także konsultacji społecznych nad dokumentem, przeprowadzonych pod koniec 2023 roku.

Opracowanie dwóch kluczowych dla przyszłości Zgierza dokumentów stało się możliwe dzięki udziałowi Miasta w projekcie “Zgierz – nowoczesne miasto po godzinach” współfinansowanym ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 i Mechanizmu Finansowego EOG 2024-2021 w ramach Programu “Rozwój Lokalny”.

Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z przyjętymi dokumentami:

• Uchwała nr LXXI/1054/2024 Rady Miasta Zgierza z dnia 25 stycznia 2024 r. w sprawie przyjęcia „Strategii Rozwoju Miasta Zgierza na lata 2023- 2030 z perspektywą do roku 2040” – link do uchwały
  • Uchwała nr LXXI/1055/2024 Rady Miasta Zgierza z dnia 25 stycznia 2024 r. w sprawie przyjęcia dokumentu „Program Rozwoju Miasta Zgierza w oparciu o koncepcję SMART CITY” – link do uchwały