Szkolenie: jak mądrze zarządzać miastem?

Czy łatwo jest przyjąć strategię zarządzania miastem? Jak delegować zadania na pracowników? Czym jest przestrzeń miasta i jak należy ją interpretować? Na te oraz podobne pytania odpowiadali uczestnicy szkolenia menedżerskiego dla kadry kierowniczej i zarządzającej Urzędu Miasta Zgierza. Seminarium zorganizowane było w ramach projektu „Zgierz – nowoczesne miasto po godzinach”.

Jako szkolący zaproszeni zostali eksperci Związku Miast Polskich, doradcy samorządów, posiadający duże doświadczenie w zakresie zarządzania miastem.

Grzegorz Dziarski, doradca miast, przedstawiał wzorce proaktywnego myślenia, relacji i organizacji pracy municypalnej na wybranym przykładzie. Mówił m.in. o konieczności przyswojenia nawyków skutecznego zarządzania, decyzjach w sprawie tożsamości miejsca oraz o długofalowej strategii działania.

Katarzyna Śpiewok, doradca ds. rozwoju instytucjonalnego miast przy ZMO, kładła w swym wystąpieniu nacisk na kwestie delegowania zadań dla poszczególnych członków grupy, pełniących w mieście funkcje zarządcze. Mówiła też o konieczności wsparcia, jakiego Prezydent Miasta powinien stale udzielać swym współpracownikom.

Ryszard Grobelny, obecnie doradca strategiczny ZMP, wcześniej (lata 1998-2014) Prezydent Miasta Poznania, opowiadał o swoich doświadczeniach w zarządzaniu miastem z perspektywy definicji przestrzeni. Rozważania wykładowcy koncentrowały się głównie na relacjach zarządzającego samorządu z mieszkańcami na swoim terenie.

W części dyskusyjnej szkolenia wywiązała się ciekawa rozmowa, poświęcona omówieniu konkretnych problemów wizerunkowych, dotykających miasto Zgierz. Doradcy przekazywali uczestnikom spotkania dobre praktyki w zakresie technik budowania dobrej opinii społecznej, wskazywali też na potrzebę segmentacji ogółu mieszkańców miasta na poszczególne grupy, by wsłuchiwać się w ich partykularne potrzeby.

Szkolenie menedżerskie dla kadry kierowniczej i zarządzającej Urzędu Miasta Zgierza (UMZ) zorganizowane zostało w ramach projektu „Zgierz – nowoczesne miasto po godzinach” współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014 -2021, w ramach programu „Rozwój lokalny”. 

Pozostałe Aktualności