Warsztaty z dostępności – ważny element działań projektowych

Osoby ze szczególnymi potrzebami brały udział w cyklu warsztatów z dostępności usług publicznych, zorganizowanych przez Urząd Miasta Zgierza. Celem spotkań z ekspertami, na które w marcu i kwietniu urzędnicy zapraszali do Starego Młyna, było wsłuchanie się w głos tych klientów, którzy wymagają szczególnego zainteresowania oraz troski ze strony lokalnego samorządu. Na tej podstawie napisane będą w kwietniu “Standardy dostępności dla Gminy Miasto Zgierz” – jeden z rezultatów projektu “Zgierz-nowoczesne miasto po godzinach”. 

Spotkania organizowano w czterech seriach, między 25 marca a 9 kwietnia, kolejne warsztaty poświęcone były kwestii standardów dostępności: architektonicznej, komunikacyjno-informacyjnej, cyfrowej (usługi online) a także zatrudnienia i obsługi klienta ze szczególnymi potrzebami. Warsztaty prowadzili specjaliści w zakresie dostępności, reprezentujący organizacje samorządowe.

Niektórzy spośród nich, jak pan Sylwester Orzeszko, ekspert z Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych (prowadzący 8 kwietnia warsztaty z dostępności cyfrowej), sami należą do grupy osób ze specjalnymi potrzebami. – Będę rozmawiał z uczestnikami nie tylko o prawnej sytuacji w tym zakresie w Polsce, ale omówimy wspólnie, na ile Urząd Miasta Zgierza spełnia standardy dostępności online. Jest z tym całkiem nieźle – powiedział tuż przed rozpoczęciem warsztatów pan Sylwester, będący osobą słabo widzącą. – Najważniejsze, żeby wysłuchać opinii osób potrzebujących, wypracować wspólne rekomendacje, by następnie móc zastosować je w praktyce.

Do udziału w warsztatach zaproszone zostały nie tylko osoby niepełnosprawne, ale też ich opiekunowie, seniorzy, a także wszyscy mieszkańcy zainteresowani partycypacją w rozwoju lokalnym Zgierza. Uwagi i sugestie, przekazane w trakcie warsztatów (wynikające przecież z wiedzy i osobistego doświadczenia uczestników) stały się cennym wkładem w tworzenie dokumentu pt.: “Standardy dostępności dla Gminy Miasto Zgierz”, który przygotowany będzie w ramach projektu „Zgierz – nowoczesne miasto po godzinach”, współfinansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014–2021, w ramach programu „Rozwój Lokalny”.

Dokument ten, mający na uwadze poprawę dostępności usług publicznych na poziomie samorządu lokalnego, będzie stanowił podstawę dla polityki Gminy Miasto Zgierz wobec osób ze szczególnymi potrzebami, w tym także osób z niepełnosprawnością.

Pozostałe Aktualności