Powstaje dokument strategiczny: „Polityka młodzieżowa Gminy Miasto Zgierz”. Ma wyznaczać cele, kierunki rozwoju i działania Miasta podejmowane dla młodzieży – by w Zgierzu młodzi czuli się naprawdę u siebie.
Dlaczego taki dokument jest potrzebny? Według przeprowadzonych wcześniej badań tylko 22% tutejszej młodzieży uważa, że Zgierz to miejsce dobre do życia. Zaledwie 13% młodych deklaruje chęć pozostania w Zgierzu na stałe.
Aby zmienić ten niekorzystny trend Gmina Miasto Zgierz opracowuje dokument, który – mówiąc najprościej – wskazuje co trzeba zrobić, by młodzi ludzie czuli się lepiej we własnym mieście.
– Właśnie zakończyliśmy etap badań fokusowych – informuje Karolina Miżyńska, nadzorująca prace nad dokumentem polityki młodzieżowej Gminy Miasto Zgierz. – Na podstawie uzyskanego materiału powstaje raport. Gdy poznamy wnioski z badań, będzie można już pisać strategię.
Zespół realizujący to przedsięwzięcie rozpoczął zbieranie materiałów w czasie cyklu spotkań z uczniami i uczennicami zgierskich szkół: w Szkołach Podstawowych nr 1 i nr 12, a także w Zgierskim Zespole Szkół Ponadpodstawowych i w Samorządowym Liceum Ogólnokształcącym.
– Rozmowy prowadzono na spotkaniach zwanych „kawiarenkami partycypacyjnymi” – wyjaśnia Karolina Miżyńska.
Uczniowie mówili o swoich marzeniach i planach, opowiadali, jak widzą współczesny Zgierz i jakim chcieliby go widzieć w przyszłości. Wskazali istotne obszary, które wymagają w mieście poprawy.
Młodzież w czasie przeprowadzonych spotkań chętnie rozmawiała o stanie zgierskich dróg, kondycji budynków czy zieleni miejskiej. Brakuje im sklepów (przynajmniej niektórych marek) oraz lokali gastronomicznych.
– To ciekawe, ale badania pokazały nam, że dorasta właśnie pokolenie, które jada „na mieście” – śmieje się Karolina Miżyńska, komentując jednocześnie materiał zgromadzony do badawczej analizy.
Wnioski z rozmów „kawiarenkowych” zaprezentowano do przedyskutowania tzw. grupom fokusowym, specjalnym zespołom, skupionym na poszczególnych zagadnieniach, wskazanych przez młodzież. Grupy te (sześć zespołów) również składały się, w większości, z przedstawicieli młodego pokolenia. Efekty tak pogłębionej analizy trafiły pod ocenę ekspertów naukowych, którzy pracę nad swoim raportem mają zakończyć ostatniego dnia kwietnia 2023 roku.
Równolegle odbywają się spacery badawcze. To również bardzo ciekawa forma zbierania od młodych ludzi opinii na temat miasta.
– Spotykają się grupy, od pięciu do dziesięciu młodych osób, w wieku od 13. do 25. roku życia. Każda ma swojego lidera, poznaliśmy ich w czasie badań fokusowych. Wybierają interesujący ich obszar, na przykład park miejski, zabierają ze sobą arkusze badawcze i mapują teren wskazując, co im się tam podoba, a co nie – tłumaczy Adrian Pal, zgierzanin, student medycyny, aktywnie uczestniczący w tworzeniu zgierskiej strategii młodzieżowej.
– To pierwszy raz, kiedy w Zgierzu ktoś tak naprawdę pyta młodzież o zdanie – twierdzi Adrian. – Miasto wydaje się być pionierem gdy chodzi o takie standardy. To bardzo dobrze, bo dzięki temu coś się może realnie zmienić. A strategia będzie długofalowa: jeśli w programie Rozwój Lokalny znajdą się środki na utworzenie konkretnych rozwiązań, to kolejne zostaną wskazane w dokumencie i będą realizowane w późniejszych latach – dodaje.
Według zamierzeń autorów „Polityka młodzieżowa Gminy Miasto Zgierz” ma być gotowa jesienią 2023 roku. Dokument opracowywany jest w ramach projektu „Zgierz – nowoczesne miasto po godzinach”, współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach Programu „Rozwój Lokalny”.