Znamy wyniki badań naukowych, zmierzających do określenia stanu składowisk odpadów po zakładach „Boruta”w Zgierzu. Eksperci, stosując nowoczesne metody, dokładnie określili powierzchnię składowisk, ocenili zawartość metali ciężkich w roślinach na badanym terenie, wskazali możliwe zagrożenia i dalsze kroki w celu rekultywacji miejsca.
Podczas spotkania (14.12.2022 roku) w Urzędzie Miasta Zgierza, poświęconego prezentacji wyników badań prowadzonych od wiosny do listopada 2022 roku, przedstawiono dokładne mapy i wykresy przestrzenne diagnozowanego terenu.
Ustalony obszar niezrekultywowanego składowiska określono łącznie na około 16. hektarów. Dzięki zastosowaniu skanowania laserowego dokładnie opisano wysokość i kubaturę hałd. Na szczegółowych mapach naniesiono obecny stan składowisk, analizując wszystkie efekty oddziaływania na roślinność. Na mapach tych wskazany jest obszar gdzie wpływ na kondycję roślin jest największy.
Wykryto przekroczenie zawartości niektórych metali ciężkich (np. cynku) w rosnących tam drzewach. W przypadku manganu (Mn) i żelaza (Fe) wyniki były bardzo zróżnicowane i punktowo podwyższone, ale typowe dla tej części aglomeracji łódzkiej. Dla cynku (Zn) i niklu (Ni) miejscami wskazano przekroczenie wartości mogących świadczyć o zanieczyszczeniu.
W ocenie naukowców, dalszym etapem procesu zmierzającego do rekultywacji terenu składowisk po Borucie powinno być pobranie próbek gleby w celu ustalenia, na ile skażenie terenu metalami ciężkimi może być groźne dla środowiska. Drugim etapem działań zawartych w całym projekcie będzie określenie wpływu jaki zdiagnozowana zawartość składowisk wywiera na środowisko, wskazanie metod i kosztów rekultywacji.
Teren, na którym przez wiele lat w poprzednim ustroju składowano beczki z niebezpiecznymi dla środowiska odpadami, w ostatnim czasie znajdował się w rękach prywatnych. Dopiero niedawno sąd zdecydował o przejęciu składowisk przez Gminę Miasto Zgierz, która deklaruje podjęcie działań zabezpieczających środowisko przed negatywnym oddziaływaniem tego złoża.
Określenie obecnego stanu niezrekultywowanych składowisk odpadów, ich wpływu na środowisko oraz technologii i kosztów rekultywacji jest przedsięwzięciem w ramach Planu Rozwoju Lokalnego, opracowanego do udziału w programie Rozwój Lokalny, dofinansowanym ze środków pozyskanych przez Gminę Miasto Zgierz z Funduszy Norweskich w konkursie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.