Fundusze Norweskie i EOG

Projekt „Zgierz – nowoczesne miasto po godzinach”, realizowany w ramach Programu „Rozwój Lokalny”, korzysta z dofinansowania o wartości 15. mln złotych otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich. Celem projektu „Zgierz – nowoczesne miasto po godzinach” jest realizacja około trzydziestu przedsięwzięć poprawiających jakość życia mieszkańców miasta. 

Fundusze EOG i fundusze norweskie reprezentują wkład Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Istnieją dwa cele ogólne: ograniczenie nierówności ekonomicznych i społecznych w Europie i wzmocnienie relacji dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a 15 krajami UE z Europy Środkowej i Południowej i obszaru Morza Bałtyckiego. Trzy Państwa-Darczyńcy ściśle współpracują z UE w ramach Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Darczyńcy przekazali 3,3 miliarda euro w ramach kolejnych programów funduszy w latach 1994–2014. Fundusze EOG i fundusze norweskie na lata 2014–2021 wynoszą 2,8 miliarda euro. Priorytety na ten okres to:

Kwalifikowalność do funduszy wynika ze spełnienia kryteriów określonych w ramach Funduszu Spójności UE przeznaczonego dla państw członkowskich, w których dochód krajowy brutto na mieszkańca jest niższy niż 90% średniej unijnej.

Program funduszy EOG i funduszy norweskich składa się z dwóch mechanizmów finansowych. Fundusze EOG są wspólnie finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, których wkład oparty jest na ich PKB. Fundusze norweskie są finansowane wyłącznie przez Norwegię.

Często zadawane pytania

Fundusze EOG i fundusze norweskie – Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Islandia, Liechtenstein i Norwegia zapewniają 2,8 miliarda euro w ramach wsparcia
dla 15 państw członkowskich UE i EOG z Europy Środkowej i Południowej i obszaru
Morza Bałtyckiego w okresie 2014–2021.

Podstawą funduszy EOG i funduszy norweskich jest porozumienie EOG.
Na mocy tego porozumienia Islandia, Liechtenstein i Norwegia działają na rynku
wewnętrznym UE. W porozumieniu tym określono wspólny cel, jakim jest wspólna
praca na rzecz ograniczenia nierówności społecznych i ekonomicznych w Europie.
W tym celu darczyńcy utworzyli fundusze EOG i fundusze norweskie.

Państwami-Beneficjentami są Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Republika Czeska, Estonia, Grecja, Węgry, Łotwa, Litwa, Malta, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja i Słowenia.

Za pomocą funduszy EOG i funduszy norweskich Islandia, Liechtenstein i Norwegia
chcą przyczynić się m. in. do polepszenia wzrostu i zwiększenia zatrudnienia,
rozwiązania problemów związanych ze zmianami klimatu i zależnością energetyczną,
a także ograniczenia ubóstwa i wykluczenia społecznego.

Beneficjentami są władze lokalne, regionalne i krajowe, instytucje edukacyjne
i badawcze, studenci, nauczyciele i naukowcy, organizacje pozarządowe,
małe i średnie przedsiębiorstwa and partnerzy społeczni.

Rezultaty

Aktualności