Dokument strategiczny: “Polityka młodzieżowa Gminy Miasto Zgierz”

Wśród ważnych, strategicznych dokumentów napisanych w ramach projektu ”Zgierz – nowoczesne miasto po godzinach” znalazła się także “Polityka młodzieżowa Gminy Miasto Zgierz”. Dokument ma wyznaczać cele, kierunki rozwoju i działania Miasta podejmowane dla tutejszej młodzieży.

Najbardziej istotną częścią sporządzonej strategii są rekomendacje dla władz samorządowych, wypracowane wspólnie z młodymi respondentami podczas wspólnej pracy nad dokumentem. Jak przebiegał cykl tej pracy? W kilku zgierskich szkołach prowadzone były badania fokusowe: na spotkaniach zwanych “kawiarenkami partycypacyjnymi” uczniowie rozmawiali o swoich marzeniach i planach, opowiadali, jak widzą współczesny Zgierz i jakim chcieliby go widzieć w przyszłości. Wskazali istotne obszary, które wymagają w mieście poprawy.

Wnioski z rozmów „kawiarenkowych” zaprezentowano do przedyskutowania tzw. grupom fokusowym, czyli specjalnym zespołom, skupionym na poszczególnych zagadnieniach, wskazanych przez młodzież. Grupy te (sześć zespołów) również składały się, w większości, z przedstawicieli młodego pokolenia. Efekty tak pogłębionej analizy trafiły pod ocenę ekspertów naukowych, którzy następnie – na tej podstawie – mogli sporządzić raport, będący podstawą strategicznego dokumentu.

Równolegle do badań fokusowych odbywały się tak zwane spacery badawcze, w czasie których kilkuosobowe grupy młodych ludzi wybierały interesujący ich obszar w mieście, a następnie, zabierając ze sobą arkusze badawcze, mapowały to miejsce i wskazywały, co im się tam podoba, a co nie. – To pierwszy raz, kiedy w Zgierzu ktoś tak naprawdę pyta młodzież o zdanie – mówił wówczas Adrian Pal, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Zgierza ds. Młodzieży. – Miasto wydaje się być pionierem gdy chodzi o takie standardy. To bardzo dobrze, bo dzięki temu coś się może realnie zmienić.

Wśród rekomendacji przekazanych urzędnikom znalazły się m.in. uwagi na temat stanu zgierskich dróg, kondycji budynków czy zieleni miejskiej. Młodzież zwracała uwagę na brak sklepów niektórych marek oraz lokali gastronomicznych. W odpowiedzi na zastrzeżenia wobec strefy kulinarnej miasta zorganizowany został, również w ramach niniejszego projektu, Food Festiwal – wydarzenie mające na celu zaznajomienie młodzieży z ofertą tutejszych kawiarni i restauracji.

Dokument “Polityka młodzieżowa Gminy Miasto Zgierz” powstał jako rezultat projektu “Zgierz – nowoczesne miasto po godzinach”, współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 i Mechanizmu Finansowego EOG 2024-2021 w ramach Programu “Rozwój Lokalny”.

Inne rezultaty