Od samego początku projektu “Zgierz – nowoczesne miasto po godzinach” (lipiec 2021) przykładaliśmy dużą wagę do komunikowania osiąganych rezultatów. Liczne materiały promocyjne, niestandardowe formy działań online (np. specjalnie utworzony na kanale TikTok profil: Jeż ze Zgierza) – a nade wszystko obecność na wydarzeniach bogatego kalendarza zgierskich imprez z dedykowanym namiotem: o przedsięwzięciach projektu było w mieście głośno. A poza granicami miasta? Postaraliśmy się także o promocję zewnętrzną! W tym celu powstał autokar, oklejony specjalną grafiką, obrazującą zmiany na lepsze, jakim podlega Zgierz.
Nowoczesna, duża, wycieczkowa Setra oklejona graficzną kompozycją, prezentującą zdjęcia Zgierza, od wiosny 2023 jeździła po całej Europie, zarówno w wiosenno-letnim sezonie wycieczkowym, jak i później, do końca trwania projektu. Autokar został wybrany i przyozdobiony oprawą graficzną przez biuro turystyczne, które wygrało procedurę przetargową.
Pomysł na promocję Zgierza w ten sposób narodził się wcześniej: gdy w roku 2021 miasto uroczyście obchodziło dwusetną rocznicę podpisania tzw. Umowy Zgierskiej, oklejenie autokaru okazało się strzałem w dziesiątkę. Pojazd już z daleka zwracał uwagę przechodniów nietypową szatą graficzną. Ostatecznie bus podróżował przez dwa lata w barwach Zgierza, promując miasto w czasie wielu wycieczek, krajowych i zagranicznych. Obecna umowa opiewa na rok (2023 – 24) tego rodzaju “brandingu”.
Imprezy plenerowe, wybrane zarówno z rocznego kalendarza miejskich wydarzeń, jak również organizowane w samym Zgierzu lub jego pobliżu, stawały się dla nas częstą okazją wystawiania projektowego namiotu. W jego wnętrzu zawsze można było znaleźć gadżety i materiały, promujące ideę rozwoju Zgierza jako miasta coraz bardziej przyjaznego mieszkańcom.
Ekspozycja projektowego stoiska była po raz pierwszy możliwa w czasie cyklicznej imprezy “Zakończenie lata” (przemianowanej w następnym roku na “ZgJeżoGranie”). Zarówno wtedy jak i rok później, podczas kolejnej edycji imprezy, informowaliśmy mieszkańców o celach projektu, ale też prowadziliśmy badania ankietowe, służące jako materiał analityczno-badawczy do merytorycznych przedsięwzięć realizowanych w projekcie.
W marcu 2023 roku po dwuletniej przerwie wróciła do kalendarza miejskiego jedna z najbarwniejszych imprez – Zgierski Kaziuk. Ponad stu sześćdziesięciu wystawców utworzyło w “drewnianej” części miasta (ulice – Rembowskiego i Narutowicza) kolorową ekspozycję, wśród której znalazł swoje miejsce także nasz namiot promocyjny. Utworzyliśmy w nim stanowisko, przy którym mieszkańcy Zgierza odpowiadali na ważne pytania z zakresu konsultacji społecznych. W czasie całodniowej imprezy artystyczno-wystawienniczej, zorganizowanej w nawiązaniu do tradycji „Kaziuków” wileńskich, wiele osób zatrzymywało się w naszym namiocie, chętnie wypełniając ankiety.
Justyna Steczkowska, IRA, Urszula i Julia Pietrucha – oto gwiazdy festynu z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich, który 13 maja 2023 roku odbył się w zgierskim parku miejskim. W części ekspozycyjnej wydarzenia promowały się instytucje, które pozyskują środki z różnych źródeł finansowania europejskiego. Wśród nich – Gmina Miasto Zgierz. Był to pierwszy raz, gdy mogliśmy “w plenerze” mówić o nowej wersji aplikacji miejskiej (jej rozszerzenie było możliwe dzięki udziałowi w projekcie).
Nasz namiot, w którym można było nie tylko zainstalować nową „appkę”, ale też dowiedzieć się wszystkiego o inwestycjach miejskich, realizowanych ze środków zewnętrznych, odwiedziło tego dnia około stu dwudziestu osób. Wszyscy odwiedzający, o ile dzięki nowej zachęcie chcieli pobrać aplikację na swój smartfon (lub zademonstrowali, że już ją posiadają), otrzymywali pakiet upominków promocyjnych. Kilkudziesięciu nowych użytkowników zainstalowało aplikację w swoim telefonie.
Jak zwykle w pierwszy weekend czerwca (3-4.06.2023 r.) zgierzanie obchodzili dwudniowe święto swojego miasta. Na scenie pojawili się znakomici goście (Agnieszka Chylińska, Tomasz Karolak, Przemysław Saleta), a w namiocie projektu „Zgierz – nowoczesne miasto po godzinach” każdy mógł bezpłatnie pobrać miejską aplikację. Tym razem z możliwości skorzystało ponad trzysta osób.
Namiot projektu, realizowanego w ramach Programu „Rozwój Lokalny”, był jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc dwudniowej ekspozycji Święta Miasta Zgierza. Zasady naszej zabawy były bardzo proste: ktokolwiek instalował sobie na smartfonie bezpłatną aplikację mógł rzucić dużą kostką do gry. Wskazana liczba oczek decydowała o rodzaju przyznanej nagrody. Były wśród nich parasolki, małe gry zręcznościowe oraz torby – wszystkie gadżety wykonane w ramach działań projektowych.
Zgodnie z utrwalającą się zgierską tradycją, na terenie rekreacyjnego ośrodka Malinka odbyło się w dniach 24-25 czerwca 2023 roku uroczyste otwarcie sezonu letniego. Wśród wielu atrakcji i niespodzianek dostępnych uczestnikom weekendowego relaksu nad wodą znalazły się prezentacje jednostek organizacyjnych Miasta. Skorzystaliśmy z tej okazji, wystawiając namiot, w którym można było dowiedzieć się wszystkiego o projekcie „Zgierz – nowoczesne miasto po godzinach”.
Projektowe stoisko oferowało nie tylko szeroki zakres informacji o działaniach podejmowanych w ramach realizowanych przedsięwzięć. Zainteresowane osoby dostawały folder informacyjny a także upominki – którymi stały się nasze projektowe gadżety. Najbardziej zadowolone były dzieci, bo wśród prezentów znalazły się, wykonane specjalnie na otwarcie wakacyjnego sezonu, nadmuchiwane piłeczki, idealne do zabawy w wodzie i na plaży.
Wieczorem ostatniego dnia sierpnia (31.08.2023 r.) przed Starym Młynem w Zgierzu odbyła się Glitter Party, czyli brokatowa impreza. Trochę na wzór powszechnie znanego święta kolorów, młodzi uczestnicy podczas zabawy tanecznej obsypywani byli brokatem. Muzykę zapewnili znani DJ-je. Zgodnie z ideą nowej polityki młodzieżowej od 2023 roku Miasto wsłuchuje się znacznie dokładniej w głos młodych zgierzan. Ich zdanie w temacie podejmowanych działań staje się kluczowe także w związku z realizacją projektu „Zgierz – nowoczesne miasto po godzinach”.
– Jesteśmy w przededniu decyzji o tym, w jaki sposób wyposażyć planowaną strefę chilloutu przy ul. Boya-Żeleńskiego – mówiła nam Mirosława Sobolewska, Naczelnik Wydziału Zieleni Miejskiej Urzędu Miasta Zgierza, odpowiedzialna jednocześnie w projekcie za zadanie utworzenia strefy chillout dla młodych. – Impreza z udziałem DJ-ów to dla młodych świetny magnes. Zapytaliśmy ich, jakie wyposażenie powinniśmy zainstalować w strefie relaksu na Osiedlu 650-lecia.
W sobotę 4 listopada 2023 roku świętowaliśmy lokalnie obchody Dnia Seniora. Osoby starsze mogą czuć się w Zgierzu naprawdę dobrze: nie brakuje dla nich atrakcji kulturalnych czy rekreacyjnych, a niedawno oddane do użytku (jako przedsięwzięcie naszego projektu), nowe Zgierskie Centrum Seniora przy ul. Narutowicza 29 to wymarzone miejsce spotkań i spędzania wolnego czasu. Polityka senioralna Gminy Miasta Zgierz, realizowana od kilku lat, stawiana jest w całej Polsce za wzór dobrze prowadzonej oferty samorządu lokalnego dla osób starszych. Osoby posiadające Zgierską Kartę Seniora (lub wprowadzoną na początku 2024 roku Zgierską Kartę Mieszkańca w wersji “Senior”) mogą przez cały rok korzystać z wielu atrakcji, benefitów czy ułatwień.
Wszelkie działania promocyjne, związane z upowszechnianiem idei oraz rezultatów Projektu “Zgierz – nowoczesne miasto po godzinach” prowadziliśmy dzięki wsparciu finansowemu ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 i Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach Programu Rozwój Lokalny.