Aby skutecznie wprowadzać w życie rozwiązania opracowywane w dokumentach strategicznych, trzeba wiedzieć, jak się to robi. W założeniach Projektu “Zgierz – nowoczesne miasto po godzinach” znalazł się cykl szkoleń, prowadzonych przez doradców samorządowych, fachowców z dużym doświadczeniem w zakresie sprawnego zarządzania miastem. W trzyletnim okresie trwania projektu przeprowadzonych zostało kilka szkoleń z udziałem zaproszonych ekspertów ze Związku Miast Polskich.
W grudniu 2022 roku zorganizowane zostało szkolenie menedżerskie dla kadry kierowniczej i zarządzającej Urzędu Miasta Zgierza. Spotkanie pod hasłem: “Jak mądrze zarządzać miastem?” dało odpowiedź na kilka pytań, m.in. jaką strategię długofalową przyjąć należy, by skutecznie i efektywnie wykorzystać szansę na wprowadzenie zmian korzystnych dla mieszkańców miasta. Rozmawiano także o sposobach delegowania zadań na poszczególne osoby czy zespoły, analizowano znaczenie przestrzeni miejskiej – wywiązała się również dyskusja na temat zwalczania problemów wizerunkowych oraz tworzenia pozytywnych wartości wokół marki miasta.
W lutym 2023 roku wybrani pracownicy merytoryczni Urzędu Miasta Zgierza zostali zaproszeni na szkolenie z zakresu szeroko pojętej dostępności (w tym – cyfrowej) usług świadczonych przez samorząd lokalny. Eksperci ze Związku Miast Polskich mówili m.in. o konieczności likwidacji barier, na które w codziennej pracy urzędu napotkać mogą osoby ze specjalnymi potrzebami. Szczegółowo przedstawione zostały aspekty formalne stosowania rozwiązań w zakresie dostępności, zarówno w krajowym jak unijnym prawodawstwie. Podczas ćwiczeń uczestnicy próbowali “wczuć się” w różne sytuacje osób ze specjalnymi potrzebami – by w razie konieczności wykazywać się dodatkowo należytą empatią i zrozumieniem.
Oddzielne szkolenie (w październiku 2023 roku) poświęcone zostało praktycznym aspektom, opracowywanej w ramach projektu, wieloletniej strategii rozwoju Zgierza. Zaproszeni urzędnicy (członkowie zespołu, opracowującego dokument) dokonywali samooceny zarządzania strategicznego, wskazywali sposoby realizacji wyzwań zawartych w strategii. Pomogło w tym specjalne narzędzie, dostarczone samorządom przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.
Cykl szkoleń w zakresie praktyki zarządzania miastem zorganizowany został w ramach Projektu “Zgierz – nowoczesne miasto po godzinach”, współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 i Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021.