Seniorzy mają się w Zgierzu dobrze

Polityka senioralna Gminy Miasta Zgierz, realizowana od siedmiu lat, stawiana jest w całej Polsce za wzór dobrze prowadzonej oferty samorządu lokalnego dla osób starszych. Dzięki niej, przez cały rok, osoby w wieku 60+ korzystać mogą z szeregu atrakcji, benefitów, ułatwień. Wdrażanie działań polityki senioralnej jest także jednym z przedsięwzięć (PRL 4.5) projektu „Zgierz – nowoczesne miasto po godzinach”.

Od kilku lat istnieje Zgierskie Centrum Seniora, powołane przy Wydziale Zdrowia, Spraw Społecznych i Polityki Senioralnej Urzędu Miasta Zgierza. Po zakończeniu w maju 2023 rewitalizacji zabytkowego, drewnianego budynku przy ul. Narutowicza 29, zgierscy seniorzy zyskali własną siedzibę: centrum zajęciowe, do którego mogą przychodzić, korzystając z różnorakich form spędzania wolnego czasu.

Wewnątrz odrestaurowanego domu, będącego częścią wspaniałej spuścizny architektonicznej drewnianego Zgierza, znajduje się jedna, duża sala wielofunkcyjna, a także pomieszczenie z miejscem na siłownię (zajęcia fitness) oraz “pokój porad”, w którym przyjmują różnego rodzaju specjaliści. Na zewnątrz, w ogródku, gdy zagospodarowany będzie teren posesji, znajdzie się miejsca dla kwietnych nasadzeń, wśród których można organizować spotkania integracyjne czy występy artystów.

Dla osób starszych utworzyliśmy Zgierską Kartę Seniora – która następnie, po wprowadzeniu produktu o szerszym zasięgu (czyli Zgierskiej Karty Mieszkańca), została zaadoptowana w nowym programie lojalnościowym jako wersja “Senior”. Użytkownicy 60+ zachowali w Zgierskiej Karcie Mieszkańca wszystkie swoje korzyści, zyskując przy tym wiele nowych zniżek, benefitów czy promocji.

Ważną częścią zgierskiej polityki senioralnej są, organizowane regularnie, imprezy środowiskowe, integrujące środowisko osób 60+, pozwalające spędzać czas w gronie rówieśników. Wszystkie cieszą się olbrzymim zainteresowaniem! W kalendarzu imprez organizowanych przez Zgierskie Centrum Seniora mieszczą się: zabawa sylwestrowa (organizowana każdego roku w hali MOSiR dla około dwustu osób), wycieczki krajowe i zagraniczne (których “sezon” rozpoczyna się wiosną), łączący pokolenia Piknik Seniora (organizowany w miesiącach letnich), uroczyste obchody Dnia Seniora – z udziałem zaproszonych artystów ( w listopadzie). Organizowane są także imprezy okolicznościowe – jak ta, z okazji otwarcia nowej siedziby Zgierskiego Centrum Seniora w maju 2023 roku. Gwiazdą koncertu w hali MOSiR była Alicja Majewska.

Wdrażanie działań polityki senioralnej możliwe jest m.in. dzięki udziałowi Gminy Miasto Zgierz w Programie “Rozwój Lokalny” współfinansowanym ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 i Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021.

Inne rezultaty